Вербалната интелигентност се характеризира с висока чувствителност на човека към думите, към това как те се използват в устната и писмената реч, към тяхното произношение, комбинация. За човека светът се възприема чрез думата. Няма значение дали се произнася, пише, чува, основното е анализът на словесното значение. За такива хора семантичното натоварване на думата, техният звук, произношение, правопис са важни.
Речевият потенциал преобладава сред поети и писатели, любители на книги, разказвачи на истории, хора със способността да учат чужди езици (сродни езици: английски, немски), както и тези, които анализират грамотността и значението на правописа на думите.Трябва да се отбележи, че такъв човек не е нужно да говори перфектно, той може да възприема света чрез думи, да ги анализира, да ги създава и да не е многословен.
Характеристики
• Способността за генериране на реч и овладяване на езика, разбиране на смисловото формиране на думата, богатството на речника. Включва фонетиката, синтаксиса, семантиката, приложението на речта в различни ситуации.
• Включва способността да се използва езика както устно (например като разказвач, оратор, политик), така и в писмена форма (поет, писател, драматург, журналист, редактор).
• Характеризира се с чувствителност на думи към значението на думите, към реда на думите - способността да се спазват граматичните правила и, ако е подходящо, да се нарушават. На малко по-фино ниво е чувствителността към звуци, ритъм, склонение и поетичен метър.
Високите показатели на словесната интелигентност може да не покриват всички постижения на дейността на даден човек в тази област: такива хора може да обичат да пишат поезия, но да не могат да понесат да пишат рецензии за книги; може да са добри в писането, но изобщо да не са добри в историите. Те могат перфектно да намерят думи, които да обяснят, но не и да са грамотни в правописа. Може да обича да пише и да не обича да чете. Високите резултати не означават, че обичате думите във всичките им форми и употреба.
Вербалната интелигентност се проявява във всеки човек по свой начин и най-важното е да се изпробват различни варианти за нейното приложение.
Характерни черти на човек с преобладаваща вербална интелигентност:
✓ чувство за стил и език; словоред.
✓ любов към реда, понякога дори превръщайки се в педантизъм;
✓ при спор води до логични аргументи, а не емоции;
✓ знае как и обича да слуша другите,
✓ с удоволствие споделя истории от живота си;
✓ обича да пише истории;
✓ води дневник;
✓ обикновено има вродена грамотност;
✓ запомня добре детайлите на текста и лесно може да ги възпроизведе;
✓ добри оратори, участват в дискусии.
✓ добра словесна памет, богат речник.
Хората с езикова интелигентност учат най-добре, когато:
- учебният материал е представен под формата на разказ, а консолидирането на преминатия материал става под формата на игрови диалог.
- по изучаваната тема се дават творчески задачи (пр.:напишете разказ или стихотворение, статия; опишете разсъждения за наученото в дневника)
Такива деца имат следните характеристики: те обичат да слушат приказки, различни истории. Те лесно съставят истории, четат с удоволствие и слушат как им четат. В тийнейджърска възраст те обичат да четат и пишат, правят вестници за стенни интервюта, решават пъзели с думи, разказват интересни истории. Важно е обучението им да протича под формата на разказ, дискусия, четене на книги.
Comentários